Zbigniew Niemiński


Zbigniew Niemiński, który przyszedł na świat 13 maja 1939 roku w Mińsku Mazowieckim, był istotną postacią w polskim życiu politycznym. Jego działalność koncentrowała się głównie w sferze partyjnej oraz samorządowej.

W szczególności, w latach 1985–1989 pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Zielonej Górze. Jego rola w tym okresie miała znaczący wpływ na kształtowanie lokalnej polityki, a jego działania były często analizowane w kontekście zmieniającej się rzeczywistości politycznej w Polsce.

Pomimo faktu, że Zbigniew Niemiński zmarł w 2003 roku, jego wkład w rozwój regionu i partyjną strukturę pozostaje ważnym tematem dla wielu historyków i politologów.

Życiorys

Zygmunt i Irena byli rodzicami Zbigniewa Niemińskiego. W jego edukacji ważną rolę odegrały instytucje związane z ideologią komunistyczną, ponieważ był słuchaczem Wyższej Szkoły Partyjnej KPZR w Moskwie, a także uczęszczał do Wieczorowego Uniwersytetu Marksizmu-Leninizmu w 1968 roku. W tym okresie kształcił się również w Wojewódzkiej Szkole Partyjnej.

Wkrótce po ukończeniu nauki, Zbigniew Niemiński wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co otworzyło mu drzwi do aktywnej kariery politycznej. Został m.in. członkiem Podstawowej Organizacji Partyjnej PZPR w przedsiębiorstwie usług technicznych PGR Lubsko, gdzie również pełnił funkcję I sekretarza Komitetu Zakładowego w hucie miedzi w Głogowie.

W prestigiousznych strukturach partyjnych objął stanowisko instruktora w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Zielonej Górze. Od 1984 roku pełnił rolę sekretarza ds. organizacyjnych w Komitecie Wojewódzkim oraz był członkiem egzekutywy. W tym czasie należał również do Rady Wojewódzkiej PRON.

Na szczycie kariery politycznej, Zbigniew Niemiński pełnił funkcję I sekretarza KW PZPR w Zielonej Górze, począwszy od 19 grudnia 1984 roku aż do 16 kwietnia (lub 31 grudnia 1989 roku). Dodatkowo, w 1986 roku dołączył do Komitetu Centralnego partii, zyskując jeszcze większy wpływ w strukturach politycznych.

W latach 1998–2002 Zbigniew Niemiński sprawował urząd przewodniczącego rady gminy Świdnica. Jego osiągnięcia zostały docenione pośmiertnie, gdyż otrzymał tytuł honorowego obywatela gminy Świdnica.

Przypisy

  1. Zbigniew Niemiński. Gmina Świdnica, 05.07.2019 r. [dostęp 24.07.2020 r.]
  2. a b Dane osoby z katalogu kierowniczych stanowisk partyjnych i państwowych PRL. Instytut Pamięci Narodowej. [dostęp 23.07.2020 r.]

Oceń: Zbigniew Niemiński

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:19