Jerzy Kornacki to postać, która na stałe wpisała się w polski kanon literacki. Urodził się 22 lipca 1908 roku w Mińsku Mazowieckim, a jego życie zakończyło się 11 listopada 1981 roku w Warszawie.
Jako polski prozaik, Kornacki pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, który wciąż jest przedmiotem zainteresowania zarówno krytyków, jak i miłośników literatury.
Życiorys
Jerzy Kornacki rozpoczął swoją edukację w Gimnazjum im. Władysława IV w Warszawie, gdzie zdobył niezbędne fundamenty intelektualne. Jego pierwszy krok w literackim świecie miał miejsce w 1931 roku, kiedy to zadebiutował jako prozaik w czasopiśmie „Kobieta Współczesna”. W ciągu następnych lat, od 1932 do 1933 roku, pełnił rolę redaktora tygodnika „Epoka”, co przyczyniło się do jego rozwoju twórczego.
W latach 1933–1937 Jerzy Kornacki był członkiem zespołu prozaików Przedmieście, co pozwoliło mu na jeszcze głębsze zaangażowanie się w życie literackie. Po trudnym okresie II wojny światowej, w latach 1944–1945, osiedlił się w Lublinie, gdzie pełnił funkcję posła do Krajowej Rady Narodowej (KRN), co świadczy o jego aktywności nie tylko w literaturze, ale również na arenie politycznej.
Po wojnie Kornacki osiedlił się w Warszawie, gdzie kontynuował swoją działalność twórczą. Po jego śmierci, znalazł spoczynek na cmentarzu reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie, gdzie jego nierozłączna spoistość z miastem, w którym spędził wiele lat, została na zawsze upamiętniona (kwatera O-1-2a).
Twórczość
Jerzy Kornacki to uznawany pisarz, którego twórczość obejmuje różnorodne gatunki literackie. Wśród jego dzieł znajdują się:
- opowiadanie Oczy i ręce,
- zbiór Rozsada,
- powieść Kręgle i kule,
- oraz Polonez – cykl powieści.
Warto także wspomnieć, że Jerzy Kornacki jest autorem nieopublikowanych dzienników, które zachowały się z okresu działań wojennych oraz z czasów powojennych, noszących tytuł Kamieniołomy. Wspólnie z Heleną Boguszewską opracował Ludzie wśród ludzi – zbiór szkiców.
Inne jego powieści to Jadą wozy z cegłą, Wisła, jak również Zielone lato 1834.
Odznaczenia
Wśród licznych osiągnięć Jerzego Kornackiego, jego dorobek odznaczeń jest szczególnie godny uwagi. Wyróżnienia te podkreślają jego oddanie oraz zasługi na rzecz kraju.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi (1946).
Przypisy
- Barbara Tyszkiewicz: Aresztowany dziennik. O „Kamieniołomach” Jerzego Kornackiego. ibl.waw.pl. [dostęp 14.05.2017 r.]
- Lista osób odznaczonych M.P. z 1947 r. nr 27, poz. 233.
- Lista osób odznaczonych M.P. z 1945 r. nr 5, poz.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Danuta Przesmycka | Szymon Świętochowski | Zofia Niwińska | Hanna Dunowska | Maciej Zenon Bordowicz | Tadeusz Chróścielewski | Maryla Sitkowska | Hanna Smólska | Jan Himilsbach | Małgorzata Gutowska-Adamczyk | Andrzej BychowskiOceń: Jerzy Kornacki