Zygmunt Kacper Jankowski, urodzony 25 grudnia 1880 roku w Nowomińsku, był wybitnym polskim chirurgiem oraz zaangażowanym działaczem społecznym. Jego życie i kariera były nie tylko przykładem poświęcenia dla medycyny, ale także dla społeczności lokalnej, w której miał znaczący wpływ.
Pełnił on funkcję dyrektora szpitala w Łasku, co podkreśla jego rolę w rozwijaniu opieki zdrowotnej w regionie. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie. Zginął 20 marca 1942 roku w Zgierzu, stając się jedną z ofiar brutalnych zbrodni związanych z tym okresem w Polsce.
Edukacja
Ukończył gimnazjum w Orenburgu w 1902 roku. Kształcenie medyczne rozpoczął na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiował od 1902 do 1905 roku.
Następnie kontynuował naukę w Krakowie w latach 1905-1907, a później przeniósł się do Juriewa, gdzie studiował do 1913 roku.
W 1914 roku uzyskał dyplom lekarza, co oznaczało zwieńczenie jego długiej drogi edukacyjnej w dziedzinie medycyny.
Praca zawodowa
W swojej karierze zawodowej zdobywał cenne doświadczenie w Klinice Chorób Wewnętrznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Klinice prowadzonej przez prof. Tomasza Solmana w Warszawie. Przez długi czas żył i pracował w Łasku, gdzie pełnił funkcje lekarza powiatowego, lekarza szkolnego oraz dyrektora lokalnego szpitala.
Budował swoją reputację, dążąc do poprawy warunków leczenia w mieście. Wśród jego osiągnięć znajduje się działalność w gronie inicjatorów budowy nowego szpitala zlokalizowanego przy ul. Warszawskiej 62. Oprócz tego, w swojej karierze medycznej pracował jako lekarz w Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym Stowarzyszenia Szkoły Średniej, a w 1931 roku został członkiem zarządu tej placówki, co również świadczy o jego zaangażowaniu w edukację młodzieży.
Był również aktywnym członkiem Towarzystwa Medycyny Społecznej, co podkreśla jego pasję do medycyny i troskę o społeczność. W styczniu 1942 roku został przeniesiony przez władze okupacyjne do Aleksandrowa, jednak jego wkład w leczenie i polepszanie warunków zdrowotnych mieszkańców Łasku pozostaje w pamięci lokalnej społeczności.
Działalność społeczna
Zygmunt Jankowski był członkiem Łaskiej Straży Ogniowej, do której przystąpił w 1909 roku. Od 1915 do 1921 roku pełnił zaszczytną funkcję prezesa tej organizacji. W tym czasie podejmował szereg działań mających na celu jej rozwój, w tym m.in. organizację sprzętu gaśniczego oraz budowę nowej remizy, a także reaktywację orkiestry dętej, co wpłynęło na wzrost jej aktywności społecznej.
W latach 1934–1938 Zygmunt Jankowski miał okazję kierować oddziałem powiatowym PCK, gdzie mógł jeszcze bardziej angażować się w działania na rzecz lokalnej społeczności. W tym samym roku pełnił rolę prezesa miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Jego zaangażowanie nie ograniczało się tylko do straży ogniowej i PCK, ponieważ aktywnie działał również w radzie parafialnej oraz Radzie Komunalnej Kasy Oszczędności powiatu łaskiego. Dodatkowo był członkiem Obozu Zjednoczenia Narodowego, co świadczy o jego szerokim zaangażowaniu w życie społeczno-polityczne regionu.
Śmierć
W marcu 1942 roku, Zygmunt Jankowski został aresztowany, co doprowadziło do jego tragicznego końca. Następnie, w wyniku tej brutalnej sytuacji, zginął w publicznej egzekucji, która miała miejsce w Zgierzu.
Upamiętnienie
Nazwisko Zygmunta Jankowskiego zostało uwiecznione na liście ofiar umieszczonej na Pomniku Stu Straconych, który znajduje się w Zgierzu.
W 2004 roku w Łasku odbyło się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która znajduje się na budynku przy ulicy Kościuszki 8, gdzie mieszkał Zygmunt Jankowski.
Przypisy
- Pomnik Stu Straconych [online], Miasto Zgierz [dostęp 21.11.2023 r.]
- WYCIECZKA Nr 248 - Ostrów, Łask i Pabianice [online], Mr Scott jedzie do..., 01.05.2014 r. [dostęp 21.11.2023 r.]
- a b c d e f RyszardR. Poradowski RyszardR., Zygmunt Kacper Jankowski, „Panaceum” (nr 4), 2021 r., s. 29.
- a b c d e Jankowski Zygmunt Kacper h. Nowina, [w:] GrzegorzG. Błaszczyk GrzegorzG., Dorpatczycy : polscy studenci na Uniwersytecie Dorpackim w latach 1802-1918 i ich dalsze losy : słownik biograficzny. T. 2, I-M, Poznań: Wydawnictwo Naukowe FNCE, 2022 r., s. 50, ISBN 978-83-67372-46-6.
- a b c d e Zygmunt Kacper Jankowski 1881-1942 : chirurg, społecznik, [w:] JerzyJ. Witaszczyk JerzyJ., Poczet znanych postaci Ziemi Łaskiej, Łask: Wydawnictwo Intrograf, 2010 r., s. 53, ISBN 978-83-62361-03-8.
- KrzysztofK. Lesiakowski KrzysztofK., Lista rozstrzelanych w Zgierzu 20 III 1942 r. w świetle akt gestapo, [w:] W 60 rocznicę zbrodni zgierskiej 20 III 1942 r., Łódź ; Zgierz: Urząd Miasta : Towarzystwo Przyjaciół Zgierza, 2002 r., s. 57-68.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Dariusz Kowalczyk | Jacques Kalisz | Marian Paruzel | Paweł Goźliński | Apolonia ChmielewskaOceń: Zygmunt Jankowski