UWAGA! Dołącz do nowej grupy Mińsk Mazowiecki - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Marian Paruzel


Marian Paruzel, znany również pod pseudonimem Sęp, urodził się w 1926 roku w Mińsku Mazowieckim. Jego życie zakończyło się 15 lipca 2015 roku. Przez wiele lat był on **ważną postacią** w polskim świecie wędkarskim.

Paruzel był nie tylko zapalonym wędkarzem, ale także utalentowanym publicystą oraz dziennikarzem, a jego artykuły ukazywały się w prasie poświęconej tematyce wędkarskiej. Dzięki swojej pasji i zaangażowaniu w promocję wędkarstwa, przyczynił się do rozwoju tej dziedziny w Polsce.

Życiorys

Marian Paruzel był synem Ignacego. W okresie II wojny światowej aktywnie uczestniczył w działaniach konspiracyjnych, a jego działalność związana była z Szarymi Szeregami. Po wojnie ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej w 1952 roku.

Od 1988 roku był członkiem Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział w Warszawie. W swojej karierze zawodowej był także budowniczym MDM w Warszawie, co znacząco wpłynęło na rozwój architektury w stolicy.

Po zakończeniu działań wojennych stał się jednym z wiodących polskich pionierów wędkarstwa pstrągowego oraz łososiowego. Jako jeden z pierwszych polskich wędkarzy podróżował po łowiskach skandynawskich, dzieląc się swoimi doświadczeniami.

Paruzel był także autorem książki zatytułowanej „Łososie, Laponia i ja”, która stanowiła podsumowanie jego wypraw za koło podbiegunowe. Wspólnie z Markiem Trojanowskim brał udział w zarybieniach rzek w środkowej Polsce, inicjowanych przez Warszawskie Towarzystwo Pstrągowe.

Jako dziennikarz miał blisko pięćdziesięcioletnie związki z miesięcznikiem „Wiadomości Wędkarskie”, pełniąc również rolę redaktora naczelnego w magazynie „Essox”. Oprócz tego był współpracownikiem i autorem różnorodnych artykułów w europejskiej prasie branżowej.

Marian Paruzel spoczął na cmentarzu w Mińsku Mazowieckim, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej architekturze i wędkarstwie.

Wybrane odznaczenia

Marian Paruzel, postać niezwykle zasłużona, został uhonorowany wieloma odznaczeniami, które potwierdzają jego znaczący wkład w życie społeczne i niosą ze sobą różnorodne wartości.

  • krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • srebrny krzyż zasługi,
  • krzyż Armii Krajowej,
  • złota odznaka PZW z wieńcami.

Przypisy

  1. LeszekL. Siporski LeszekL., Zmarł Marian Paruzel ps. „Sęp” • Wirtualny Mińsk Mazowiecki [online], minskmaz.com [dostęp 13.11.2018 r.] 
  2. In memoriam - Pamięci Architektów Polskich - Marian Paruzel [online], archimemory.pl [dostęp 13.11.2018 r.] 
  3. n, 15.07.2015 Odszedł Marian Paruzel. - PZW [online], www.pzwkolopaslek.pl [dostęp 13.11.2018 r.] 
  4. SPOTKANIE Z NESTOREM WĘDKARSTWA… [online], pzwkolopaslek.pl [dostęp 21.07.2015 r.] 
  5. a b Marian Paruzel [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 21.07.2015 r.] 
  6. Odszedł Marian Paruzel [online], wedkarskiswiat.pl [dostęp 21.07.2015 r.] 
  7. Nestor polskiego spinningu [online], wedkomania.pl [dostęp 21.07.2015 r.]
  8. Zmarł jeden z największych polskich wędkarzy [online], pzw.org.pl [dostęp 21.07.2015 r.]

Oceń: Marian Paruzel

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:18