UWAGA! Dołącz do nowej grupy Mińsk Mazowiecki - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Paweł Goźliński


Paweł Goźliński, urodzony 1 czerwca 1971 roku w Mińsku Mazowieckim, to prominentna postać w dziedzinie teatrologii w Polsce. Jako teatrolog, dziennikarz i pisarz, zyskał uznanie dzięki swoim licznym osiągnięciom zawodowym oraz pasji do sztuki teatralnej. Jego prace obejmują wiele aspektów życia teatralnego, co czyni go istotnym głosem w tej dziedzinie.

W ciągu swojej kariery Paweł Goźliński zdobył doświadczenie, które zaowocowało wieloma publikacjami i artykułami, ukazującymi jego unikalne spojrzenie na teatr oraz kulturę w Polsce.

Życiorys

Paweł Goźliński jest wybitnym absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Warto dodać, że dodatkowo studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Jego edukacja obejmowała także Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, gdzie obronił swoją pracę doktorską pod kierunkiem znanej prof. Marii Janion.

Goźliński pełnił funkcję kierownika działu reportażu oraz sekcji kultury w „Gazecie Wyborczej”, a także w jej magazynie „Duży Format”. Wspólnie z Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem jest jednym z założycieli Instytutu Reportażu. Jego wpływ na literaturę jest także widoczny w roli współtwórcy oraz redaktora naczelnego kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania”. Dodatkowo, Goźliński jest redaktorem naczelnym Wydawnictwa Agora oraz wykładowcą w Polskiej Szkole Reportażu oraz Kursie Pisania Powieści w Krakowie. Również współzałożył Szkołę Redaktorów „Gazety Wyborczej”.

W 2005 roku zadebiutował swoją książką „Bóg Aktor. Romantyczny teatr świata” (ISBN 83-7453-730-2). Natomiast jego debiut prozatorski odniósł sukces w 2010 roku, kiedy to opublikował kryminał retro „Jul” (ISBN 978-83-7536-191-9). W kolejnych latach, w 2015 roku, wydał powieść „Dziady” (ISBN 978-83-8049-195-3), a w 2019 roku premierę miała jego książka „Akan. Powieść o Bronisławie Piłsudskim” (ISBN 978-83-268-2916-1).


Oceń: Paweł Goźliński

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:19