Jadwiga Zwierz, urodzona 17 października 1935 roku w Mińsku Mazowieckim, była wybitną postacią w polskiej geologii oraz aktywną działaczą społeczną. Jej życie dobiegło końca 9 grudnia 2019 roku w Warszawie.
Była nie tylko geolożką, ale również działaczką społeczną oraz krajoznawczynią. Jadwiga Zwierz odegrała kluczową rolę w popularyzacji turystyki pieszej, zarażając pasją dla odkrywania uroków polskiej przyrody i krajobrazów.
Wykształcenie i praca zawodowa
Jadwiga Zwierz jest absolwentką Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobyła solidne wykształcenie w dziedzinie nauk geologicznych. Jej kariera zawodowa obejmowała wiele lat pracy w Instytucie Geologii, który stanowi jeden z kluczowych ośrodków badawczych w Polsce.
W trakcie swojej działalności zawodowej, Jadwiga pełniła funkcję kustosza w Muzeum Geologicznym w Warszawie, gdzie jej zasługi przyczyniły się do promowania wiedzy o geologii w kraju.
Działalność społeczna
Jadwiga Zwierz od 1953 roku aktywnie uczestniczy w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym, gdzie jest młodą członkinią Koła Zakładowego nr 45 związanego z Instytutem Geologii, który funkcjonuje przy Oddziale Stołecznym PTTK w Warszawie. W czasie swojej ośmioletniej pracy w Kole, od 1958 do 1978 roku, organizowała liczne piesze wycieczki, zarówno w dolinach, jak i w górach.
W okresie od 1964 do 1978 roku aktywnie uczestniczyła w działalności Klubu Turystyczno-Krajoznawczego „Czata 62”, gdzie pełniła ważne role, w tym wiceprezesa oraz członka Zarządu tej organizacji.
W Oddziale Stołecznym mniej dni również działała na rzecz młodzieży, pełniąc funkcję sekretarza Komisji Młodzieżowej w latach 1966-1978. W tym samym czasie piastowała także stanowisko sekretarza Komisji Krajoznawczej oraz Oddziałowej Komisji Opieki nad Zabytkami, gdzie pracowała w latach 1972-1978 oraz 1978-1982 odpowiednio.
W latach 1984-2019 Jadwiga była zaangażowana w Klub Przodowników Turystyki Pieszej im. A. Michalskiej przy Oddziale Stołecznym PTTK w Warszawie. Z jej inspiracji odbyło się wiele imprez pieszych, rajdów, zlotów oraz złazów. Ponadto przekazywała swoją wiedzę jako wykładowczyni podczas kursów szkoleniowych dla kadry przodowników turystyki pieszej oraz społecznych opiekunów zabytków.
Nie ograniczała się jedynie do działalności lokalnej; jej zaangażowanie miało również zasięg ogólnopolski. Była członkiem Komisji Turystyki Pieszej ZG PTTK w latach 1981-2014, a od 1993 roku pełniła funkcję sekretarza tej komisji. Wspólnie z innymi członkami komisji była współtwórcą wielu krajowych wydarzeń, w tym Ogólnopolskich Zlotów Przodowników Turystyki Pieszej oraz Wysokokwalifikowanych Rajdów Pieszych.
Dzięki swoim kompetencjom, zdobyła szereg uprawnień, w tym Przodownika Turystyki Pieszej, Honorowego Przodownika Turystyki Pieszej, Instruktora Krajoznawstwa Polski i Regionu, Społecznego Opiekuna Zabytków oraz Organizatora Turystyki.
Za swoje znakomite osiągnięcia i długoletnią działalność na rzecz turystyki, Walny Zjazd PTTK uhonorował ją tytułem Członkini Honorowej PTTK w dniu 4 września 2009 roku.
Odznaczenia i wyróżnienia
Jadwiga Zwierz w uznaniu jej niezmiennego zaangażowania w działania społeczne otrzymała szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jej wkładzie w rozwój kultury i turystyki w Polsce.
Wśród najważniejszych wyróżnień, które zdobyła, znajdują się:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Odznaka „1000-lecia Państwa Polskiego”,
- Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Turystyki”,
- Srebrna Odznaka „Zasłużony Działacz Turystyki”,
- Złota Honorowa Odznaka PTTK,
- Medal 50-lecia PTTK,
- Medal „50 lat Komisji Turystyki Pieszej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”,
- Medal „60 lat Komisji Turystyki Pieszej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”,
- Odznaka Honorowa Oddziału Stołecznego PTTK.
Równocześnie jej działalność zawodowa została doceniona następującymi odznaczeniami:
- Złota Odznaka „Zasłużony dla Polskiej Geologii”,
- Odznaka „Zasłużony Działacz Związku Zawodowego Górników”,
Publikacje i prelekcje
W obszarze geologii, Jadwiga Zwierz przyczyniła się do wielu istotnych publikacji, które wzbogaciły wiedzę na temat tego fascynującego tematu.
- Danuta Kobylińska oraz Jadwiga Zwierz stworzyły niezwykle istotny dokument: Katalog zbiorów geologicznych Instytutu Geologicznego: Fauna kopalna z obszaru Polski – Paleozoik, wydany przez Wydawnictwo Geologiczne w 1974 roku.
- W 1980 roku, w ramach współpracy z wieloma innymi znakomitymi naukowcami, Jadwiga Zwierz była częścią zespołu autorów dzieła Budowa geologiczna Polski. T III Atlas skamieniałości przewodnich i charakterystycznych. część 2b Mezozoik, Jura, także wydanego przez Wydawnictwo Geologiczne.
- Również jej artykuł pt. Muzealnictwo mineralogiczne w Europie Środkowej, opracowany wspólnie z Mirosławą Ciemniewską, ukazał się w Przeglądzie Geologicznym, tom 43, numer 3 w 1995 roku, na stronie 282.
Jadwiga Zwierz nie ograniczała się jedynie do publikacji naukowych, ale również angażowała się w tematykę turystyki pieszej. Przekładało się to na artykuły publikowane w:
- Biuletynie Komisji „Piechur”,
- książce „50 lat Komisji Turystyki Pieszej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie 1952–2002”.
W zakresie edukacji, popularyzowała wiedzę o geologii, organizując prelekcje oraz pokazy minerałów. Tematy jej wykładów obejmowały osobliwości geologiczne Polski oraz szczegóły dotyczące geologicznego kontekstu tras wędrówek.
Przypisy
- a b Uchwała nr 413 /XVI/2009 z dnia 27.06.2009 - XVII Walny Zjazd PTTK Informacje o kandydatach do godności Członka Honorowego PTTK. Warszawa: PTTK, 04.09.2009 r.
- a b c d e f g h Pożegnanie Jadwigi Zwierz.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Błażej Brzostek | Teresa Ścibor-Rylska | Jacek Kochanowski | Andrzej Rzepniewski | Łukasz Karwowski (geolog)Oceń: Jadwiga Zwierz