Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim (rzymskokatolicka)


Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim to istotny punkt na duchowej mapie regionu. Jest to rzymskokatolicka parafia, która wchodzi w skład dekanatu mińskiego, obejmującego również inne wspólnoty parafialne.

Znajdująca się w diecezji warszawsko-praskiej, ta parafia stanowi część metropolii warszawskiej Kościoła katolickiego. Warto zaznaczyć, że została erygowana w 1422 roku, co czyni ją jedną z najstarszych wspólnot w regionie.

Swoim zasięgiem obejmuje największą liczbę wiernych w Mińsku Mazowieckim, a do 25 grudnia 1984 roku była jedyną parafią, poza mariawicką, funkcjonującą w tym mieście.

Zasięg parafii

W skład parafii wchodzi wielu wiernych z różnych części Mińska Mazowieckiego, jak również mieszkańcy pobliskich miejscowości.

Do parafii należą:

  • części Mińska Mazowieckiego,
  • Karolina-Kolonia,
  • Niedziałka Druga,
  • Stara Niedziałka.

Historia kościoła i parafii

Parafia Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim jest jedną z najstarszych wspólnot religijnych w diecezji warszawsko-praskiej. W roku 1422 poświęcono pierwszy drewniany kościół, który był fundamentem tej historycznej parafii. W XVI wieku z inicjatywy rodziny Mińskich wzniesiono nową, ceglaną świątynię. Niestety, na początku XVII wieku kościół uległ zniszczeniu w wyniku pożaru. Jednakże, pod kierownictwem ks. Prokopa Koteckiego, ówczesnego proboszcza, świątynia została szybko odbudowana i wyposażona w niezbędne sprzęty liturgiczne.

Początkowo wspólnota mińska była częścią diecezji poznańskiej, a od 1805 roku przynależała do diecezji lubelskiej, związanej z dekanatami liwskim i garwolińskim. Z kolei w 1818 roku kościół został przyłączony do arcybiskupstwa warszawskiego. Po znaczącej reorganizacji struktur Kościoła w Polsce w 1992 roku, parafia przeszła pod jurysdykcję diecezji warszawsko-praskiej.

Świątynia pierwotnie była jednonawowa, jednak w latach 1908–1912 nastąpiła jej rozbudowa oraz przekształcenie w stylu neobarokowym, co było efektem pracy architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. W ramach tych prac dodano nawy boczne, wieże, a także kaplicę i zakrystię wzdłuż prezbiterium. W roku 1914 kościół został konsekrowany przez księdza arcybiskupa Aleksandra Kakowskiego. W 1958 roku, ze względu na swoje walory historyczne i architektoniczne, świątynia mińska uzyskała status zabytku. Wśród innych zabytków wymienić należy główny ołtarz, krucyfiks, dwa ołtarze boczne, chrzcielnicę, feretrony oraz kropielnicę.

W związku z uroczystościami koronacyjnymi, które miały miejsce w roku 2000, parafia zainicjowała gruntowną renowację świątyni, by przygotować ją na te wyjątkowe wydarzenia.

Wyposażenie kościoła

  • drewniany krucyfiks z XVII wieku,
  • marmurowa misa chrzcielna z XVIII wieku,
  • żyrandole mosiężne z XVIII wieku,
  • obraz Matki Boskiej namalowany przez Jana Czesława Moniuszkę (syna Stanisława),
  • organy.

Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Hallerowskiej w Mińsku Mazowieckim to miejsce, które przyciąga wielu wiernych i turystów. Znajduje się ono w Mińsku Mazowieckim. Nazwa tego sanktuarium jest ściśle związana z mszą dziękczynną, która miała miejsce po bitwie warszawskiej w 1920 roku.

Informacje

Parafia ta posiada około 20 tysięcy wiernych, co czyni ją jedną z liczniejszych parafii w regionie.

Proboszczem tej wspólnoty religijnej od 2015 roku jest ks. Jerzy Karol Mackiewicz.

Msze święte w dni powszednie mają swoje ustalone godziny: 6:30, 7:00, 8:00 oraz 18:00. W niedzielne poranki i popołudnia sprawowane są o godzinach: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 16:00 (w okresie wakacji nie odbywa się msza o 16:00) oraz 18:00.

Co tydzień, w każdy czwartek, odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w godzinach od 8:30 do 18:00.

Przypisy

  1. Kalendarium historyczne. www.minsk-maz.pl. [dostęp 04.06.2019 r.]
  2. Zabytki miasta. www.minsk-maz.pl. [dostęp 04.06.2019 r.]
  3. Historia miasta. www.minsk-maz.pl. [dostęp 13.01.2012 r.]

Oceń: Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim (rzymskokatolicka)

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:16