Kino Światowid w Mińsku Mazowieckim


Kino Światowid, mieszczące się w sercu Mińska Mazowieckiego, to lokalne kino, które cieszy się dużym uznaniem wśród mieszkańców. Zlokalizowane przy ulicy Józefa Piłsudskiego 7, to miejsce, które zyskało popularność od momentu swojego otwarcia w latach 70. ubiegłego wieku.

Od samego początku, zarządzane jest przez spółkę "Instytucja Filmowa MAX FILM", a jego właścicielem pozostaje Samorząd Województwa Mazowieckiego. To połączenie ma na celu rozwój kulturalny regionu oraz dostarczenie mieszkańcom dostępu do najnowszych produkcji filmowych.

Historia

Kino Światowid w Mińsku Mazowieckim ma za sobą długą i bogatą historię, której początki sięgają początku lat 90. XX wieku. W tym okresie działalność placówki została powierzona Państwu Hannie i Jarosławowi Bąkom, którzy z zaangażowaniem prowadzili to miejsce aż do jego zamknięcia 1 grudnia 2010 roku. W ciągu tych lat, kino zyskało wielu wiernych widzów i stało się ważnym elementem lokalnej kultury.

Pierwszym filmem, jaki został wyświetlony pod skrzydłami Państwa Bąków, był słynny obraz pt. „Bodyguard”, który swoją premierę miał w 1993 roku. To wydarzenie stało się symbolicznym początkiem nowej ery dla kina, które wkrótce przyciągnęło rzesze miłośników srebrnego ekranu. Warto zauważyć, że kino nie tylko prezentowało popularne produkcje, ale również stało się miejscem organizacji lokalnych wydarzeń oraz spotkań z twórcami filmowymi.

Lata świetności

W czasach swojej największej świetności, czyli w latach 90. XX wieku, kino Światowid w Mińsku Mazowieckim przyciągało uwagę licznych widzów. To tu występowali znani artyści, wśród których można wymienić Andrzeja Rosiewicza, Jerzego Połomskiego, Majkę Jeżowską, Krzysztofa Krawczyka, Ryszarda Rynkowskiego, Andrzeja Piasecznego oraz Michała Bajora.

Kino „Światowid” przez lata swojej działalności organizowało niezliczoną ilość seansów filmowych. Każdy piątek przynosił nowe zmiany w repertuarze, a wśród pokazów nie brakowało premier i przedpremier. Wydarzeniom często towarzyszyły specjalne dekoracje, które wprowadzały widzów w klimat prezentowanych filmów. Widzowie mogli delektować się różnorodnymi produkcjami, zarówno tymi o tematyce religijnej, jak i kontrowersyjnej.

Oprócz projekcji filmowych, w Światowidzie odbywały się również występy kabaretowe. Na scenie wystąpili m.in. Kabaret 60-tka, Ani Mru Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Łowcy B, Grupa MoCarta oraz Neonówka. Swoje programy zaprezentowali również znani komicy, tacy jak Marcin Daniec, Jacek Chmielnik, Jerzy Kryszak, Bohdan Smoleń oraz Hanka Bielicka, a także Kabaret Cyrkowy Zgrywus.

Światowid był również miejscem, w którym odbywały się różnorodne koncerty i festiwale. Wśród nich wyróżniały się takie wydarzenia jak „Rock In Mińsk”, festiwal im. Jana Himilsbacha oraz Festiwal „Wolni od Zła”, w którym wystąpiła m.in. „Wolna Grupa Bukowina” z obecnym Andrzejem Poniedzielskim. W ramach koncertów „Za horyzontem słów” na scenie pojawiali się tacy artyści, jak Grzegorz Turnau, Stanisław Sojka oraz zespół „Raz Dwa Trzy”.

Budynek

W mińskim kinie Światowid sala kinowa wyróżniała się niezwykłym wyposażeniem, które dostosowywano do różnych wydarzeń artystycznych. W czasie koncertów oraz kabaretów ekran był zasłaniany specjalnymi zasłonami, co pozwalało na dostosowanie wnętrza do scenicznej atmosfery. Scena znajdowała się tuż przed ekranem, co pozwalało widzom na bliski kontakt z artystami.

Widownia kinowa mogła pomieścić aż 400 osób, dysponując 17 rzędami miejsc siedzących. W sytuacji szczególnych wydarzeń, takich jak ważniejsze koncerty, organizatorzy dostawiali dodatkowe krzesła, co znacznie zwiększało możliwości miejsca.

Wielu wykonawców doceniało akustykę sali, co znacząco wpłynęło na popularność tego obiektu. Przykładem może być występ znanego jazzmana Hiram Bullocka, który w grudniu 2000 roku zarejestrował tu swoją płytę. Pomieszczenie to stanowiło więc doskonałą przestrzeń nie tylko do projekcji filmów, ale także do organizacji znaczących wydarzeń muzycznych.

Zamknięcie

Decyzja o zamknięciu kina została podjęta przez właścicieli, Państwa Bąków, którzy wskazali, że przyczyną tego kroku był zły stan techniczny budynku. Z uwagi na jego wiek, obiekt nie nadawał się do kontynuowania działalności kinowej.

Budynek wymagałby modernizacji, ale nawet kosztowny remont nie przyniósłby oczekiwanych rezultatów. Mimo starań, struktura nie spełniała standardów nowoczesnych kin, co znacznie ograniczało możliwości dalszej eksploatacji.

Ostatecznie kino zaprzestało działalności 1 grudnia 2010 roku, co stanowiło smutną wiadomość dla mieszkańców Mińska Mazowieckiego, przywiązanych do lokalnej tradycji filmowej.

Przypisy

  1. Wspomnienie po kinie "Światowid" • Wirtualny Mińsk Mazowiecki [online], minskmaz.com [dostęp 22.02.2020 r.]

Oceń: Kino Światowid w Mińsku Mazowieckim

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:21